11 Ocak 2011 Salı

LaTeX'te birkaç matematiksel formül tüyosu

LaTeX'te daha güzel formüller elde etmek için birkaç matematik formülü yazma tüyosu :)
  1. LaTeX'te denklemlerde toplama, integral, limit gibi sembollerin altına i=1->inf gibi şeyler yazmak istendiğinde altına değil de sağ alt köşeye yazar ya latex onu, tam altına yazdırmak için birkaç yöntem vardır. Birincisi denklemi iki dolar arasına koymak, ama bu denklemi 'inline' olmaktan çıkarır ve ortaya hizalar. İkincisi \displaystyle kullanmak. Şöyle ki; görünümünü düzeltmek istediğimiz toplama işaretlerinin başına \displaystyle yazıyoruz. Aslında her toplama işaretinin başına yazmak gerekli değil, bir kere yazarsak tüm satırdaki toplama işaretlerini düzeltiyor, ama satırın anlamı değişebiliyor. Örneğin, bölme çizgisi kullanılacaksa, \frac{}{} yapısında her parantezin içine \displaystyle yazmak gerekiyor. Ya da array'lerde her satır ve sütun için, yani her & ve \\ işaretinden önce de \displaystyle yazmak gerekiyor. Üçüncü yöntem de \limits kullanmak.
  2. Çift ya da üçlü integral yaparken \int\int\int demek yerine \iiint, \int\int demek yerine \iint denildiğinde integraller birbirlerine yapışıyorlar. Özellikle teker teker her integral için limit değerler yazılmayacaksa çok faydalı oluyor. Bunlar, amsmath paketindeler.
  3. Büyük bir bölme işlemini, hatta alt alta yazılmış bir array'i parantez içine almak icin \left \right kullanımı parantezlerin boyunu büyütüyor. Örneğin, a = { 0 if a<0, 1 if a>=1 gibi bir şey yazmak istedik. 0 if a<0, 1 if a>=1 ifadesini bir array'e yazarız. Bu array'in başına \left\{ sonuna ise \right. yazarız, yani sağ tarafa parantez koymak istemiyorsak \right'tan sonra nokta koymak gerekir. Böylece parantez tüm array'i kaplar, ortada küçücük kalmaz. 12.01.2011 : 02:15 uyku vakti ...

Hiç yorum yok :